Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije ističe da je situacija danas znatno bolja u odnosu na katastrofalne razmjere koje su pogodile područje 28. ožujka. Ipak, proces sanacije šteta zahtijeva veliku angažiranost svih službi. Stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo posjetit će teren kako bi ispitali kvalitetu vode i utvrdili moguće ugroze za stanovništvo.
Osječko-baranjska županija odlučila je proglasiti prirodnu nepogodu za područje Općine Đurđenovac zbog posljedica ekstremnih vremenskih uvjeta. Prema trenutnim informacijama, najveći izazovi odnose se na štete u stambenim zgradama i obiteljskim kućama, dok štete na poljoprivrednim površinama nisu dosegle razmjere kojih su se svi pribojavali.
„Situacija je danas značajno bolja, no ni najstariji stanovnici ne pamte ovakvu nepogodu u Đurđenovcu, mjestu koje do sada nije bilo branjeno područje. Klimatske promjene očito su učinile svoje, pa ćemo se morati posvetiti dodatnim mjerama kako bi se ovakve situacije ubuduće prevenirale,“ izjavio je Mato Lukić, župan Osječko-baranjske županije i načelnik Stožera civilne zaštite.
Intervencije su zahtijevale koordinaciju vatrogasnih snaga s područja županije koje su brzo reagirale na kritičnim točkama označenim od strane Hrvatskih voda. Stanovnicima su pružili pomoć u zaštiti kuća, dok su vreće za barijere bile ključne u minimiziranju štete. Zahvaljujući povlačenju vode, sanacija terena mogla je započeti.
Ministar poljoprivrede David Vlajčić posjetio je Đurđenovac te prenio podršku Vlade u procesu oporavka. Premijer Andrej Plenković je najavio aktivno sudjelovanje u sanaciji šteta na stambenim prostorima i poljoprivrednim površinama.
Direktor osječkog vodno-gospodarskog odjela Hrvatskih voda, Željko Kovačević, naglasio je važnost brze reakcije: „Hrvatske vode angažirale su sve kapacitete, osiguravši 70.000 vreća koje su raspoređene na lokacijama od Našica do Slatine, uključujući Đurđenovac. Trenutno popisujemo štete na hidrotehničkim objektima i planiramo hitne sanacije,” naglasio je Kovačević.