U najvećoj europskoj močvari pripremaju se za Međunarodni dan vlažnih staništa

Park prirode Kopački rit 3. veljače na Prijemnom centru s početkom u 10.30 sati obilježit će Međunarodni dan vlažnih staništa kako bi se podigla globalna svijest o vitalnoj ulozi močvara za ljude i planet.

Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se 2. veljače, a na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana je Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica. Konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju vlažnih staništa, objašnjavaju u Kopačkom ritu.

Republika Hrvatska je potpisnica Ramsarske konvencije od 1991. godine, a na Ramsarskom popisu su parkovi prirode Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero, te Posebni rezervat Crna Mlaka u Jastrebarskom i Donji tok rijeke Neretve.

Do sada joj je pristupila 171 država s čak 2.331 vlažnim područjem od međunarodnog značaja koji zauzimaju ukupnu površinu od preko 2,1 milijuna četvornih kilometara.

Moto ovogodišnjeg obilježavanja je ‘Zaštitimo vlažna staništa za našu zajedničku budućnost‘ kojim se želi naglasiti dva iznimno važna aspekta, zajedništvo i briga za budućnost.

Močvarna staništa su najugroženiji ekološki sustavi, zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernoga iskorištavanja njihovih resursa. Od početka 18. stoljeća izgubljeno je gotovo 90 % močvarnih područja u svijetu. Stoga Ramsarska konvencija ima za cilj zaustaviti taj pad te osigurati očuvanje i održivo korištenje svjetskih močvara, kako u svrhu očuvanja biološke raznolikosti, tako i u svrhu osiguranja dovoljno prirodnih resursa za ljude koji ovise o močvarnim sustavima. Vlažna staništa imaju i iznimnu važnost u obrani od poplava jer nizinska rijeka s očuvanim obalnim područjem u koju se izlijeva tijekom visokih vodostaja predstavlja najbolji način obrane od poplava i ublažavanja visokih voda.

Vlažna staništa kao što je Kopački rit igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže ekosustava, smanjenju rizika od poplava, čišćenju vode, te pružanju staništa brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Ovaj dan predstavlja priliku da se podsjetimo na njihovu neprocjenjivu vrijednost, ali i na odgovornost koju imamo prema njihovoj zaštiti.

(Foto: Pixabay)

Podijelite ovaj članak