Šumoborci zavrnuli rukave, u 3 dana posadili čak 1600 sadnica

Čak 1600 novih stabala na požarištu Valdebečke šume kraj Pule u 3 dana posadilo je 500 volontera Šumoboraca, priopćili su iz Saveza izviđača Hrvatske. Završena je time velika trodnevna akcija pošumljavanja koju su u sklopu projekta CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnog programa Šumoborci organizirali Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i kreativna agencija HEARTH u suradnji s gradom Pulom, Odredom izviđača ‘Istra’ Pula i Odredom izviđača pomoraca ‘Uljanik’.
Šuma u Valdebeku stradala je u velikom požaru 2022. godine kada je izgorjelo preko 20 hektara borove šume. Volonteri koji su se odazvali pozivu, posadili su čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca. U akcijama su sudjelovalo Šumoborci iz škola, ali i zaposlenici Valamar Grupe i Arena Hospitality Grupe kao partneri na projektu.

Stručnjaci iz Hrvatskih šuma održali su edukaciju o važnosti šuma, njihovom uzgoju i održavanju, ali i razlozima zbog kojih šume stradavaju te imali pokaznu vježbu ispravne sadnje sadnica i postavljanja zaštitnih cijevi na posađenim sadnicama kako bi ih štitile od atmosferskih neprilika i divljači.

‘Naši šumari već su prošle godine ovdje posadili više tisuća sadnica te smo isto organizirali nekoliko volonterskih akcija sadnje s Mjesnim odborom Valdebek, Odredom izviđača ‘Istra’ Pula i udrugom Zelena Istra‘, istaknula je Irena Mišković, upraviteljica Šumarije Pula iz Hrvatskih šuma napominjući kako ih je iznenadio odaziv volontera na ovu trodnevnu akciju.

‘Nismo vjerovali da će ih toliko puno doći, pa smo u nekoliko navrata morali donositi nove sadnice i zaštitnike kako bi svi imali dovoljno za posaditi. Iako smo za 3 dana predvidjeli sadnju 1500 sadnica, posadilo se više od 1600. Jako smo sretni zbog toga. Ovim akcijama ukupno smo posadili 10.000 sadnica na požarištu, a nastavit ćemo sadnju i dalje dok se u potpunosti ne pošumi čitavo požarište’, zaključila je upraviteljica.

Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativni program Šumoborci, do sada su, u 4 godine trajanja, okupili više od 10,000 volontera koji su u 118 akcija pošumljavanja posadili 179,600 novih stabala.
Službeni pokrovitelji projekta su Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Projekt je na festivalu održivosti GREENCAJT osvojio glavnu nagradu za Najbolju zelenu kampanju u Hrvatskoj.

(Foto: Roman Avdagić/ Savez izviđača Hrvatske)

Podijelite ovaj članak