Kopački rit: Raj za ljubitelje prirode u srcu Baranje

Park prirode Kopački rit, smješten na sjecištu rijeke Dunav i njezina pritoka Drave, jedno je od najvećih močvarnih područja u Europi. Ne čudi sve veća posjećenost toga kraja jer je riječ o pravoj baranjskoj atrakciji koja privlači ljubitelje prirode svojim zadivljujućim mozaikom jezera, kanala, bara, poplavnih šuma i raznolikim životinjskim svijetom.

Kopački rit pruža nezaboravno iskustvo za sve posjetitelje, omogućujući im da istraže raznolikost biljnog i životinjskog svijeta. Ova prirodna oaza bilježi sve veću posjećenost, a prošla godina bila je rekordna od osnutka Javne ustanove Park prirode Kopački rit 1997. godine.

“Povećali smo broj posjetitelja za 6 posto,, a prihode za 13 posto, što nije rezultat povećanja cijena, već bogatije ponude proizvoda s većom dodanom vrijednosti,” objasnio je Ivo Bašić, ravnatelj Javne ustanove Park prirode Kopački rit.

Kako bi se što bolje zaštitio, taj prirodni barajski biser bio je uključen u dva velika projekta zaštite prirode koji su okončani prošle godine. Jedan od njih je projekt Natura 2000, a riječ j o ekološkoj mreži čiji je cilj očuvati ili ponovno uspostaviti povoljno stanje za više od tisuću ugroženih i rijetkih vrsta te oko 230 prirodnih i poluprirodnih stanišnih tipova. Dosad je u tu ekološku mrežu uključeno oko 27.500 područja na gotovo 20 posto teritorija EU, što je čini najvećim sustavom očuvanih područja u svijetu. Natura 2000  temelji se na EU direktivama, područja se biraju znanstvenim mjerilima, a kod upravljanja tim područjima u obzir se uzima i interes i dobrobit ljudi koji u njima žive. Upravo je tim projektom bio obuhvaćen i Kopački rit, a u sklopu njega su odrađeni raznorazni monitorinzi vrsta i staništa. Isto tako odrađeni su i planovi upravljanja za zaštićena područja, te je između ostalog i Kopački rit izradio svoj plan upravljanja koji će se kroz razne aktivnosti i mjere, provoditi u slijedećih deset godina.

Plan upravljanja Parkom prirode Kopački rit temelji se na pet tematskih cjelina: očuvanje prirodnih vrijednosti, održivo korištenje prirodnih resursa, očuvanje kulturne materijalne i nematerijalne baštine, posjetiteljska infrastruktura i suradnja s lokalnom zajednicom te međunarodnim institucijama.

“Očuvanje prirodnih vrijednosti, održivo gospodarenje i suradnja s ključnim dionicima, kao što su Hrvatske šume i Belje d.d., ključni su za održavanje ekosustava Kopačkog rita,” istaknuo je Bašić.

Kulturna baština, posebno nematerijalna, također je važan segment plana. Tradicionalni ribolov, lov i korištenje prirodnih materijala poput trske i pruća obuhvaćeni su ovim planom.Također, s obzirom na sve veći interes posjetitelja, iznimno je važno održivo upravljanje posjetiteljskom infrastrukturom. Novo pristanište i Prezentacijsko-edukacijski centar u dvorcu Tikveš omogućili su kvalitetniji pristup i cjelogodišnju ponudu parka.

“Novo pristanište otvoreno prije dvije godine, omogućilo je zaista kvalitetniji pristup brodovima, odnosno izletima brodom. A ono još važnije  je novootvoren  Prezentacijsko-edukacijski centar u dvorcu Tikveš koji na inovativan i kreativan način predstavlja rit, a kojim se postigla cjelogodišnja ponuda, što je naš strateški cilj. Kako nam je želja da posjetitelji konzumiraju čim veći prostor, a radi se o 23 tisuće hektara, također tim posjetiteljsko-edukacijskim centrum dobivamo mogućnost da disperziramo dio posjetitelja na širi prostor parka.  I naravno da nam takva infrastruktura omogućava veće i bolje prihode što onda definitivno možemo koristiti u onu osnovnu svrhu a to je zaštita prirode” pojašnjava Bašić

Ističe i kako je sigurnost parka također ključna, osobito nakon pristupanja Hrvatske Schengenskom režimu, a suradnja s udrugom Dunavski parkovi i Rezervatom biosfere Mura-Drava-Dunav dodatno jača međunarodnu povezanost i sigurnost Kopačkog rita.

Posjet Kopačkom ritu pruža nezaboravno iskustvo za sve ljubitelje prirode. Iskoristite priliku i istražite ovu prirodnu oazu, te doživite njezinu ljepotu iz prve ruke!

Podijelite ovaj članak