Jesu li Skandinavci pronašli idealan način i rješenje za održivu budućnost? Kako je Danska uspjela postati jedan od predvodnika zelene tranzicije? Odgovore na ova i još mnoga pitanja moći će se čuti na ovogodišnjem Greencajt festivalu koji će se održati od 21. do 23. svibnja u paviljonu 13 Zagrebačkog velesajma.
Program je inspiriran inovativnim rješenjima iz jedne od vodećih zemalja u području održivosti. Kao partner festivala, Danska predstavlja primjere najbolje prakse u zelenoj tranziciji, energetskoj neovisnosti i kružnom gospodarstvu, dok će danski stručnjaci podijeliti svoja iskustva kroz predavanja i panel diskusije.
‘Zadovoljstvo nam je što smo i ove godine partner Greencajt konferencije te sudjelujemo u raspravama o ključnim temama održivosti i zelene tranzicije. Važno je zadržati jasan smjer – zelena tranzicija nije samo pitanje zaštite okoliša. To je temelj europske konkurentnosti, ekonomske otpornosti, energetske autonomije, sigurnosti i dugoročne strateške održivosti’, rekao je Nj.E. g. Ole Henrik Frijs-Madsen, veleposlanik Kraljevine Danske u Republici Hrvatskoj.

Sara Riis-Carstensen, globalna stručnjakinja, kreatorica strategija za LEGO, Giorgio Armani, Lufthansu i mnoge druge, pokazat će kako je najpoznatiji danski brend LEGO puno više od svjetski poznatih igračaka. To je brend koji je uspješno uveo održivost u svoj temeljni model poslovanja. Sara će detaljno predstaviti u svom predavanju ‘LEGO: Building Sustainability. Brick by Brick.’, kako je LEGO integrirao održivost u svoju poslovnu strategiju, transformirajući se iz tradicionalne tvrtke u lidera održivih praksi u industriji igračaka.
Signe Wenneberg, novinarka i danska ekološka influencerica odgovorit će kako čak 60 posto emisija CO₂ povezanih s potrošnjom može smanjiti promjenama u svakodnevnom životu – od izbora odjeće i hrane do načina na koji koristimo energiju u svojim domovima, ali i da se više od 90% tekstila može reciklirati, ali unatoč tome većina završava na odlagalištima.
‘Green Living Hacks: Kako Skandinavci pretvaraju zelene ideje u stvarnost’, predavanje je koje će održati Signe i podijeliti praktične savjete o tome kako svakodnevne navike mogu značajno smanjiti emisije CO₂. Njena strast prema urbanom vrtlarstvu, obnovljivim izvorima energije i društvenoj odgovornosti inspirirat će sudionike na usvajanje jednostavnih, ali učinkovitih promjena u svakodnevnom životu.
Što je plot dining?
Također, Nick Curtin i Camille Hansen, vlasnici restorana Alouette s Michelinovom zvjezdicom poznatog po održivim praksama, održat će ‘Zero Waste Masterclass from Denmark!’. Ovaj kulinarski duo demonstrirat će inovativne tehnike koje minimiziraju otpad u gastronomiji. Njihova filozofija ‘plot dining-a’, gdje svako jelo priča priču o farmi i njezinim proizvodima, pokazuje kako se vrhunska gastronomija može uskladiti s principima održivosti, pružajući gostima jedinstveno iskustvo koje povezuje okus i ekološku odgovornost.