Kako AI oblikuje naš svijet? Tri dimenzije koje mijenjaju budućnost

Foto: Udruga edIT

Može li umjetna inteligencija zamijeniti ljudsku kreativnost? Ovo pitanje zauzima središnje mjesto u raspravi o sve većem utjecaju tehnologije na društvo i industriju. Upravo o tome raspravljalo se na panelu ‘Umjetna inteligencija u tri dimenzije’, kojeg je organizirala Studentska udruga edIT s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.

Na panelu u Campus Caffeu u Osijeku okupili su se renomirani stručnjaci iz područja IT-a, marketinga i poduzetništva koji su podijelili svoja iskustva i vizije kako bi raspravili o utjecaju umjetne inteligencije na industriju, društvo i svakodnevni život.

Sudionici panela bili su osnivačica platforme Eventmap, Ivana Gracin, freelancerica i ekspertica za storytelling i marketing, Stefani Majić iz tvrtke Baragge, software engineer specijalizirana za razvoj i vođenje automation frameworka, te Matija Grgić, osnivač tvrtke Heap.

Uz moderiranje, panelisti su podijelili svoja razmišljanja o beskonačnim mogućnostima koje umjetna inteligencija pruža te o ulozi ljudske kreativnosti u ovom dinamičnom svijetu.

Jedna od ključnih tema panela bila je kako umjetna inteligencija unaprjeđuje poslovne procese i optimizaciju rada. Matija Grgić, podijelio je svoje uvide u primjenu umjetne inteligencije u optimizaciji poslovnih procesa.

“S povećanjem količine podataka možemo bolje trenirati modele da budu precizniji i korisniji za specifična rješenja,” istaknuo je. Dodao je kako AI već igra ključnu ulogu u automatizaciji mnogih aspekata poslovanja, dok se ljudske vještine usmjeravaju prema složenijim i kreativnijim zadacima.

AI mijenja pravila igre

Stefani Majić, iskusna software engineer iz tvrtke Barrage, pružila je jedinstven uvid u to kako umjetna inteligencija mijenja pravila igre u razvoju softvera. “Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, možemo automatizirati repetitivne zadatke, što nam omogućava da se fokusiramo na istraživanja i inovacije,” izjavila je. Dodala je kako njen tim koristi AI alate za optimizaciju rada u različitim projektima, uključujući one koji se provode u suradnji s međunarodnim tvrtkama.

Ivana Gracin, vlasnica platforme za događaje Eventmap, podijelila je svoje iskustvo korištenja AI alata za provjeru kvalitete događaja. “AI ubrzava proces registracije i objavljivanja, pružajući kreatorima više vremena za kreativni rad,” objasnila je Gracin. Naglasila je kako platforma koristi umjetnu inteligenciju i za provjeru osjetljivih sadržaja, čime se osigurava sigurnost i kvaliteta objavljenih događaja.

Prilike za networking

Panel je također poslužio kao prilika za networking među sudionicima i studentima, stvarajući pozitivno ozračje za inovativnost i razmjenu ideja. Na događanju su sudjelovali brojni studenti, što potvrđuje sve veći interes mladih za IT sektor.

Osim panel-rasprave, studentska udruga edIT pripremila je i IT kviz s čak 25 ekipa, nakon čega je slijedio party uz DJ-a. Potpredsjednica udruge, Iva Tolić, istaknula je važnost ovakvih događaja:

“Naš cilj je potaknuti studente na razvoj u IT sektoru, dijeliti iskustva i savjete, te se pritom dobro zabaviti.

Panel-rasprava “Umjetna inteligencija u tri dimenzije” još jednom je pokazala kako inovacija i kreativnost idu ruku pod ruku s tehnologijom, otvarajući vrata novim mogućnostima i perspektivama.

Foto: portos.hr

Podijelite ovaj članak