Hrvatski znanstvenici na prestižnom sajmu: Inovacijom otkrili kakve veze imaju mravi s klimatskim promjenama

Foto: Institut Ruđer Bošković/IRB

Tim znanstvenika Instituta Ruđer Bošković (IRB) kojega predvodi prošlogodišnja dobitnica ‘znanstvenog Oscara’ dr.sc. Jelena Bujan obranio je hrvatske boje na prestižnom znanstvenom sajmu ‘Science is Wonderful!’, kojega organizira Europska komisija u Afričkom muzeju u Tarvurenu u Belgiji. Oni su se predstavlili u konkurenciji više od 100 istraživačkih timova iz cijeloga svijeta koji su na inspirativan i interaktivan način svoje projekte pokušali približiti posjetiteljima.

Hrvatski znanstveni tim predstavio je inovativno istraživanje mrava u kontekstu klimatskih promjena, a kojega na IRB-u provode u sklopu projekta Europskog istraživačkog vijeća (ERC) pod vodstvom dr. sc. Jelene Bujan. Članovi njezina tima su i doktorandica Antonia Smolić, dr. sc. Marko Bračić i dr. sc. Marko Košiček, koordinator popularizacijskih projekata na IRB-u.

Dr. sc. Jeleni Bujan Europsko istraživačko vijeće prošle je godine dodijelilo potporu vrijednu 1.5 milijuna eura za istraživanje otpornost mrava na ekstremne temperature uzrokovane globalnim zagrijavanjem. Ovo istraživanje je važno jer je razumijevanje odgovora kukaca na toplinske valove i druge klimatske izazove ključno za predviđanje mogućih posljedica klimatskih promjena na bioraznolikost i stabilnost ekosustava. Zbog strogih kriterija izvornosti i kompetitivnosti projekti ERC-a se još nazivaju i znanstvenim Oscarima.

‘Science is Wonderful!’ je prestižni znanstveni sajam koji organizira Europska komisija s ciljem promocije istraživanja koja su financirana iz programa Europskog istraživačkog vijeća i Marie Skłodowska – Curie programa.

‘Sudjelovanje u ovom događanju pruža mi priliku svoje istraživanje predstavi i približim ljudima izvan Hrvatske. Drago mi je da ću imati priliku senzibilizirati djecu i mlade o važnosti mrava i o klimatskim promjenama, što je naročito važno sada s obzirom na ubrzano globalno zagrijavanje i stanje svjetskih politika. Dodatno, kroz ovu popularizaciju upoznat ću i druge dobitnike potpora ERC-a i projekta Marie Curie te njihova istraživanja, što će mi omogućiti da proširim svoju mrežu potencijalnih suradnika’, naglasila je dr. sc. Jelena Bujan, koordinatorica projekta ERC-a iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša na IRB-u.

Na istraživačkoj postaji Ruđerovaca pod nazivom ‘How Do Ants Stay Cool?’ posjetitelji će imati priliku zakoračiti u fascinantan svijet mrava, upoznati se s kolonijom i zaduženjima kraljice i radilica.

Kroz interakciju sa živom kolonijom, edukativne modele i naprednu upotrebu termalnih kamera, demonstrirali su kako se mali, ali iznimno važni organizmi prilagođavaju promjenama temperature u njihovom okruženju. Posjetitelji su se i upoznali s problematikom i tehnikama koje istraživači koriste kako bi odgovorili na pitanje na koji način se mravi prilagođavaju klimatskim promjenama.

Podijelite ovaj članak