Frizeri, pedikeri, kozmetičari okupili se u Osijeku, poručili što ih najviše muči, a objavili i imena najboljih natjecatelja

Foto: Hrvatska obrtnička komora/HOK

Osijek je ugostio 29 natjecatelja u 12 kategorija iz svih dijelova Hrvatske na Državnom natjecanju frizera i kozmetičara. Potaknula se tim povodom i rasprava Ceha frizera i kozmetičara Hrvatske obrtničke komore (HOK) kako bi se mogla unaprijediti struka.

 
‘Unatrag godinu dana je u Hrvatskoj ostvaren rast veći od 11 % u cehu Frizeri, kozmetičari, njega tijela, fitnes – imamo ih 9.773 odnosno 966 više nego prošle godine. Upravo zbog ovakvih pozitivnih trendova je HOK nakon niza godina odlučila posvetiti događanje upravo njima te im dati platformu da pokažu što znaju, napreduju i razvijaju se. S tom željom, uz Državno prvenstvo, organizirali smo i niz besplatnih edukacija, a ovim povodom Ceh frizera i kozmetičara HOK-a će formulirati rješenja za aktualne probleme koji otežavanju njihovo poslovanje’, najavio je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.

Dalibor Kratohvil, predsjednik HOK-a/Foto: HOK

 
Zbog učestalih i raznolikih profesionalnih oboljenja specifičnih za frizersku i kozmetičarsku struku, Ceh traži benificirani radni staž. Nastavit će se inzistirati i na posebnim uvjetima osiguranja ruku frizera, kozmetičara i pedikera, a koji bi ostvarivali  povoljnije tržišne uvjete osiguranja preko zajedničke police za svoje sredstvo rada. Istaknuto je kako je trenutačni broj dana na bolovanju na teret poslodavca velik financijski teret za obrtnike, često onemogućava održivo poslovanje, poslovno planiranje i razvoj pa je ključno maksimalno smanjiti broj dana bolovanja na teret poslodavca.

S ciljem očuvanja i jačanja strukovnog obrazovanja te inzistiranja na usklađenosti tržišta rada i obrazovnog sustava, istaknuta je nužnost  da se  praksa učenika u srednjim školama održava isključivo u licenciranim radionicama, unatoč novoj odredbi koja to dozvoljava i u drugim subjektima.
 
Najavljeno je da će se Ceh frizera i kozmetičara HOK-a nastaviti zalagati da ponovno polaganje higijenskog minimuma na petogodišnjoj razini ne bude zakonski propisano, a da se u slučaju sadržajnih promjena vezano uz higijenski minimum organiziraju edukativna predavanja za one koji su ih dužni provoditi. Ceh je zaključio i da je nove generacije potrebno učiniti čim prije spremnijima za tržište rada te pravilno usmjerenima i sigurnijima pri odabiru struke, a što se direktno odražava na poslovnu i radnu disciplinu te posredno i sam uspjeh. Slijedom navedenog,  prijedlog je da osnovnoškolsko obrazovanje traje devet godina, a obavezno testiranje psiho-motorike bude uvjet upisa u obrtničko zanimanje frizera, kozmetičara i pedikera.

Novi strukovni kurikuli
 
Također, Ceh će nastaviti zastupati stav da pedikeri moraju imati svoje posebno mjesto u srednjoškolskom kurikulu. Naime, ove godine je donesena odluka o upisu novih strukovnih kurikula, upisi su omogućeni za zanimanja frizer i kozmetičar, ali ne i za zanimanje pediker, uz obrazloženje da je isto uključeno u kurikul za zanimanje kozmetičara, no, prema mišljenju Ceha, u veoma maloj mjeri. Smatraju također, i da je u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti potrebno definirati djelatnosti permanentni make up i tetoviranje, uz obavezu da se time mogu baviti samo oni medicinske i/ili kozmetičke struke, zbog nužnog poznavanja osnova anatomije i higijene.
 
‘Uz to što se zajedno okupljamo, pokazujemo i slavimo naše zlatne ruke, mi šaljemo i sliku u svijet o hrvatskoj vještini i znanju. Doista sam bila ponosna prošle godine na Svjetskom frizerskom prvenstvu u Parizu sa svime što smo pokazali. Sigurna sam da će tako biti i ove godine. Čestitam natjecateljima – svi su oni pobjednici zbog ambicije, hrabrosti, truda i rada koje ulažu. Uz natjecanje i ovu pozornicu na kojoj učimo i pokazujemo što znamo, dužni smo i obavezni raditi sve što je u našoj moći da unapređujemo ovu našu struku. S tim ciljem, Ceh je donio sljedeće zaključke koje ćemo uputiti nadležnim tijelima i već sutra početi raditi  na njihovoj realizacij’, istaknula Martina Gregur, predsjednica Ceha frizera i kozmetičara HOK-a i licencirana OMC sutkinja svjetske razine.

HOK objavio i rezultate Državnog natjecanja:

Šminka za mladenke na modelu
Kate Fuzul
Ema Miličević Hanžek


Creative eyes
Kate Fuzul
Ema Miličević Hanžek


Valovita frizura na ženskoj lutki – juniori
Helena Karić
Laura Lisica
Kiara Vranić
Donna Dalia Rajnović
Magdalena Vanjhal
Eni Maretić

Vjenčana romantična frizura na ženskoj lutki – juniori
Helena Karić
Laura Lisica
Kiara Vranić
Donna Dalia Rajnović
Rania Bratić
Tina Šuran

Modna kategorija na muškoj lutki – frizura na kovrčavoj kosi
Magdalena Pušak
Josipa Bobovec
Andrijana Žoldin

Modna kategorija na muškoj lutki – šišanje i frizura ulične mode
Josipa Bobovec
Magdalena Pušak
Andrijana Žoldin

Prestiž kategorija na ženskoj lutki – gala frizura
Helena Belko Horaček
Inga Petričević
Marija Rubilović

Prestiž kategorija na ženskoj lutki – vjenčana frizura
Helena Belko Horaček
Inga Petričević
Marija Rubilović

Modna kategorija na ženskoj lutki – valovita frizura
Daniela Žderić
Andrea Maksimović Delić
Martina Novosel
Petra Kolčeg
Tina Grubišić

Modna kategorija na ženskoj lutki – vjenčana romantična frizura
Andrea Maksimović Delić
Daniela Žderić
Petra Kolčeg
Tina Grubišić
Martina Novosel

Modna kombinirana muška kategorija na natjecateljskoj lutki
Magdalena Pušak
Josipa Bobovec
Andrijana Žoldin

Prestiž kombinirana kategorija na natjecateljskoj lutki
Helena Belko Horaček
Inga Petričević
Marija Rubilović

Modna kombinirana ženska kategorija na natjecateljskoj lutki
Daniela Žderić
Andrea Maksimović Delić
Petra Kolčeg
Martina Novosel
Tina Grubišić

Full fashion na muškom modelu
Lorena Tunjić
Josipa Bobovec
Andrijana Žoldin

Hollywoodski glamour na ženskom modelu
Zdravko Cedli
Inga Petričević
Gordana Katulić Jakić
Josipa Marinac
Nevenka Vincetić
Josip Križnjak
 

Podijelite ovaj članak