Lipe i strašne buše ponovno će zavladati Baranjom od 28. veljače do 04. ožujka. Od ranih jutarnjih sati tih će dana kroz baranjska sela odzvanjati zvukovi zvona, praporaca i drugih instrumenata koji proizvode stravičnu buku, dok će zastrašujuća povorka bušara prekrivenih crnim maskama, ovčjom kožom i s rogovima na glavi, tjerati zle duhove.
Sve je to dio bogate kulturne baštine podunavske šokadije u Baranji, čiji su neizostavan dio i lipe i strašne buše, kao i šarenilo baranjske nošnje, plesovi u pratnji gajdaša i najpoznatije baranjske pjesme kao što su “Alaj fino to baranjsko vino”, “Oj Baranjo lipa i bogata”, “Ej žito žela Baranjka divojka”.
Buše su tradicionalni likovi u baranjskoj pokladnoj tradiciji, čija povijest seže stoljećima unazad. Njihova pojava simbolizira kraj zime i dolazak proljeća. Obučeni u šarene nošnje, često izrađene od ovčje kože, s licima prekrivenim maskama, zastrašujući bušari imaju zadatak otjerati zle duhove i zimu, te svojim plesom i pjesmom unijeti veselje i radost među prisutne.
Ovogodišnja nikad bogatija proslava tjeranja zime nudi zaista velik i raznolik program: međunarodni susret gajdaša, izložbe posvećene gajdama, pohod lipih i strašnih buša u pratnji dvadesetak gajdaša, maskenbali s vrijednim nagradama… Situacija će kulminirati u subotu 1. ožujka kada će buše u pratnji gajdaša i tamburaša obići Gajić i Draž i zapaliti ulice na Trgu Stipe Đurina kod poznatog bircuza “Kod Džonike” te počastiti sve okupljene buše šokačkim grahom.
„Sve vas to čeka u Dražu, Gajiću, Topolju, Duboševici, Belom Manastiru i Mohaču“, pozivaju iz Turističke zajednice Općine Draž, ističući kako su buše neizostavan dio baranjske kulturne baštine, a svake godine na pokladne svečanosti okupljaju brojne posjetitelje koji uživaju u jedinstvenom spektaklu pjesme, plesa i maski.
Program će započeti već u četvrtak 27. veljače maskenbalom za najmlađe „Male buše“ u Duboševici, u Domu kulture u 16 sati. Sljedeći dan bit će održana Konferencija međunarodnog gajdaškog festivala u Beli Manastir, Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru. Uz otvarajuću ceremoniju i stručna predavanja, održat će se i izložba starih instrumenata te prezentacija izrade gajdi.
U večernjim satima, u Crkvi sv. Petra i Pavla u Topolju bit će održan Gajdaški svečani koncert, a sadržavat će koncertni program svih okupljenih svirača u najstarijoj baranjskoj crkvi.

Središnji dio programa predviđen je za subotu 1. ožujka u podne. Tradicionalni pohod lipih i strašnih buša kroz Gajić i Draž ove godine premijerno prati Međunarodni poljoprivredni orkestar „Kokošinjac“ i hrvatski gajdaši. Povorka završava u Dražu na Trgu Stipe Đurina paljenjem ulica i šokačkim grahom.
U sklopu programa isti dan u 17 sati održat će se Gajdaški koncert, koncertni program gajdaša u Muzeju Dorottya Kanizsai u Mohaču.
U Duboševici će u 20 sati u domu kulture započeti zabava pod maskama „Buše u Dražu“ uz glazbu Royal banda. Najbolje maske čekaju vrijedne nagrade.
Nedjelja 2. ožujka predviđena je za tradicionalni pohod lipih i strašnih buša kroz Duboševicu, te maskenbal u Topolju, koje će buše pohoditi i u ponedjeljak 3. ožujka.
Za kraj programa buše će svoj pohod imati još jednom utorak 4. ožujka u Topolju u podne, nakon čega će uslijediti pokladno jahanje u Dražu, odnosno povorka svečanih zaprega i jahača uz večeru za okupljene.



