Rekonstrukcija dobiva zamah zahvaljujući udruženim ulaganjima Županije, Grada i Ministarstva, uz fokus na zaštitu krovišta i očuvanje vrijedne sakralne baštine.
Obnova osječke konkatedrale sv. Petra i Pavla ulazi u novu fazu, a dodijeljenim županijskim sredstvima od 150.000 eura ubrzat će se najkritičniji zahvat – sanacija teško oštećenog krovišta. Riječ je o dijelu građevine koji godinama trpi posljedice vremena i ratnih oštećenja, a upravo će ova sredstva omogućiti da se radovi izvedu u planiranoj dinamici.
Kako ističe vlč. Matej Glavica, potporu su osigurali i Grad Osijek te Ministarstvo kulture i medija, koje ove godine daje 380.000 eura za građevinske i 100.000 eura za restauratorske radove, čime se otvara prostor da se ostvari sve planirano za ovu godinu.
Županica Nataša Tramišak naglasila je da je riječ o nastavku ulaganja u jednu od najvrjednijih sakralnih građevina u istočnoj Hrvatskoj. Prošle je godine Županija izdvojila 100.000 eura, a ovogodišnja donacija, kaže, osigurava kontinuitet radova.
“Veliko mi je zadovoljstvo što je počela obnova osječke konkatedrale, u dogovoru s Ministarstvom kulture i medija i Vladom Republike Hrvatske koji su od prošle godine počeli izdvajati značajnija sredstva za najnužnije radove. Nastavit ćemo pratiti tijek realizacije kako bi konkatedrala bila očuvana za generacije koje dolaze”, poručila je Tramišak.
Cjelovita obnova dviju ključnih sakralnih građevina
Katedrala u Đakovu i konkatedrala u Osijeku među najvažnijim su objektima kulturne baštine u Hrvatskoj. Zbog dugogodišnjih oštećenja i zastarjelih procjena, nužno je ažurirati projektantske cijene i troškovnike kako bi se definirala stvarna vrijednost cjelovite obnove.
“Bit će riječ o desecima milijuna eura i trebat će zajednički tim koji će zatvoriti financijsku konstrukciju. Najvažnije je da se što prije odrade hitni radovi kako bi se zaustavilo propadanje krovišta i sačuvala vrijedna umjetnička djela”, dodala je županica prilikom današnjeg potpisivanja ugovora o dodjeli pomoći.
„Ovo je veliki zahvat, ali sada imamo uvjete da ga provedemo“
Vlč. Matej Glavica izrazio je zadovoljstvo što se obnova ubrzava uoči svetkovine zaštitnika konkatedrale.
“Donacija od 150.000 eura ubrzat će obnovu krovišta koje je u vrlo lošem stanju zbog vremena, ali i ratnih oštećenja. Potpora Grada Osijeka i Ministarstva kulture i medija omogućuje nam da ove godine napravimo sve što smo planirali”, rekao je Glavica.
Simbol grada, treća najveća crkva u Hrvatskoj
Konkatedrala sv. Petra i Pavla nezaobilazan je dio vjerskih, povijesnih i turističkih ruta u istočnoj Hrvatskoj. Neogotičku građevinu dao je sagraditi biskup Josip Juraj Strossmayer, a za njezinu izgradnju utrošeno je 3,5 milijuna crvenih opeka. Treća je po veličini crkva u Hrvatskoj, a tijekom Domovinskog rata pogođena je više od stotinu puta, zbog čega je njezina obnova dugotrajan i složen proces.


Foto: OBZ













