Svake godine, nevjerojatna količina plastike ekvivalentna 50 tisuća olimpijskih bazena završi u oceanima. Ova zapanjujuća brojka naglašava ozbiljan utjecaj plastike na morski ekosustav, životinje, a u konačnici i na ljude. Unatoč tome, plastičnog otpada proizvodi se 30 posto više nego prije, dodatno pogoršavajući te negativne utjecaje
Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, zastupnica Sunčana Glavak sudjelovala je u raspravi o neuspjehu pregovora u Busanu o UN-ovom sporazumu o plastici, istaknuvši potrebu za odlučnom borbom protiv zagađenja plastikom.
“Nedostatak konsenzusa u Busanu pokazuje složenost usklađivanja globalnih prioriteta, no to ne smije obeshrabriti naše napore. Plastični otpad je kriza našeg vremena. S više od 11 milijuna tona plastike mi zagušujemo oceane. Ova količina plastičnog otpada jednaka je težini 11 tisuća Boeinga 747 ili dovoljno da napuni 50 tisuća olimpijskih bazena. Takva neodgovornost je neodrživa,” kazala je eurozastupnica Glavak, napominjući činjenicu da se proizvodi 30 posto više plastičnog otpada nego prije.
Plastika u oceanima dolazi iz brojnih izvora, poput kopnenog otpada, nepravilnog odlaganja i lošeg upravljanja otpadom. Jednom kada plastika završi u vodi, razgrađuje se na male komadiće poznate kao mikroplastika, koje mogu progutati ribe i druga morska stvorenja. Te sitne čestice prijete morskom životu i ulaze u naše prehrambene lance, što može imati ozbiljne dugoročne posljedice za ljudsko zdravlje.
Osim ekoloških problema, zagađenje plastikom negativno utječe na turizam i ribarstvo, dva ključna sektora mnogih obalnih zajednica. Prljave plaže i zagađeni oceani mogu odbiti turiste, dok ribari često primjećuju smanjenje zaliha ribe zbog zagađenja njihovih staništa.
Za rješavanje ovog problema, potrebne su globalne inicijative i promjene u ponašanju potrošača. Smanjenje upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu, recikliranje i podržavanje zakona protiv plastičnog zagađenja ključni su koraci. Edukacija i osvješćivanje javnosti također igraju važnu ulogu u smanjenju potrošnje plastike.
Glavak je istaknula i europske inicijative usmjerene na smanjenje plastike i plastičnog otpada.
“Mi kao EU moramo nastaviti naše inicijative poput Europske strategije za plastiku u kružnom gospodarstvu i Direktive o plastici za jednokratnu upotrebu, koje su već postavile snažan temelj. Međutim, potrebno je poduzeti još koraka,” dodala je Glavak, poručujući povjereniku Europske komisije da će u ovim naporima imati punu potporu.