Krležini dani u Osijeku već 35 godina donose najbolje kazališne predstave, povezivanje umjetnika i znanstvenika te slavljenje kazališne umjetnosti. Ova manifestacija okuplja ljubitelje teatra i kazališne stručnjake kako bi zajedno istražili bogatstvo dramske književnosti i kazališta.
Svečanim otvorenjem izložbe Dušana Gačića Robovi, Zemlja je zvijezda u Osijeku 5. prosinca započeti će jubilarni, 35. Krležini dani, a već prvu večer na pozornici HNK-a publika će moći pogledati predstavu Sokol ga nije volio, u režiji Filipa Šovagovića. Koprodukcija je to osječkog HNK-a i GDK-a Gavella, premijerno na osječkoj pozornici izvedena 8. studenoga, a u Zagrebu 21. istoga mjeseca. Komad iz pera velikana naše kazališne scene, Fabijana Šovagovića, publika je čekala s nestrpljenjem i sjajno reagira na svaku izvedbu, a sada ima priliku pogledati (5. prosinca, u 19 sati) kako je redatelj Filip interpretirao očev komad, uz pomoć sestre Anje Šovagović-Despot (dramaturginja) te kolega iz svoga ansambla u Gavelli i Osječana, na čelu s Ivanom Ćaćićem u glavnoj ulozi, Sandrom Lončarić i drugima.
Na pozornici osječkog HNK gostovati će još jedna koprodukcijska predstava, Kazališta Marina Držića i Dubrovačkih ljetnih igara Vidi kako Lokrum pere zube, prema tekstu Ivane Lovrić Jović, a u režiji Paola Tišljarića. U glavnoj je ulozi nacionalna prvakinja i članica osječkoga ansambla Sandra Lončarić.
„Svi događaji i likovi u ovoj su predstavi mogli biti izmišljeni, a opet, ona se događa, događa se u glavi glavne protagonistice, u noći u kojoj saznaje da je izgubila oca (…) Pokušali smo se zapitati što se sve događa (ili ne događa) u nečijoj glavi u tim trenutcima. Obuzima li (već) osobu beskrajna tuga ili je (samo) osupnuta činjenicom o gubitku roditelja. Kakvim se sve besmislicama naš mozak brani u tim trenutcima i koga i zašto doziva u pomoć, komu se i kako obraća? (…) Kroz četiri generacije žena jedne obitelji pokušavamo doznati zašto je tomu tako…; pokušavamo uhvatiti ta neuhvatljiva sjećanja…; pokušavamo govoriti o ‘nostalgiji za svijetom koji još postoji samo u uspomenama’“, piše Osječanka Marijana Fumić, koja je dramatizirala tekst znanstvenice i spisateljice Ivane Lovrić Jović.
Nakon što je premijerno izvedena na Lokrumu 12. srpnja 2023. u sklopu 74. festivalskog ljeta, predstava je kazališnu premijeru imala 18. siječnja na Velikoj sceni dubrovačkog teatra. Na sceni HNK-a u Osijeku možete ju pogledati 6. prosinca, u 19 sati.
Posljednja od tri kazališne predstave Žena himna nastala je prema tekstu Davora Špišića (nagrađenog prvom nagradom za dramsko djelo “Marin Držić” Ministarstva kulture i medija za 2022.), u režiji Roberta Raponje (a u koprodukciji Teatra Fort Forno s Istarskim narodnim kazalištem – Gradskim kazalištem Pula, HNK-om u Mostaru te sarajevskom Udrugom Intermezzo) . Ambijentalna je premijera koncem lipnja održana u Kaštelu Pula, ujedinjujući četiri snažne glumačke osobnosti: mlade Monike Duvnjak (u naslovnoj ulozi Paule Preradović, unuke književnika Petra Preradovića koja je djetinjstvo i mladost provela u Puli, i autorica je austrijske himne), Katice Šubarić, Anite Schmidt (dugogodišnja članica ansambla Drame HNK-a u Osijeku) te Selme Alispahić, bosanskohercegovačke kazališne i filmske glumice koja je na ovogodišnjim Internacionalnim teatarskim susretima Brčko distrikta BiH dobila nagradu za najbolju sporednu ulogu.
Osječanin Davor Špišić potpisuje i dramatizaciju.
Ovu teatrološko-kazališnu manifestaciju koja u sebi objedinjuje znanstveni skup, smotru kazališnih predstava, izložbe i predstavljanja teatroloških izdanja, zajednički organiziraju Odsjek za povijest hrvatskoga kazališta Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, HNK Osijek i Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku,a održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Ovogodišnji znanstveni skup bavit će se proučavanjem hrvatske dramske književnosti i kazališta u drugom desetljeću 21. stoljeća, tijekom kojega u hrvatskome društvu i u hrvatskoj kazališnoj umjetnosti dolazi do značajnih promjena – stasa novi naraštaj dramskih autora koji obilježava posljednjih dvadesetak godina dramske književnosti i kazališta, utemeljuju se mnoga nova privatna kazališta i nezavisne umjetničke skupine i platforme te se kazališni život postupno sve više internacionalizira. Na skupu će sudjelovati tridesetak istaknutih hrvatskih teatrologa, kazališnih kritičara i povjesničara kazališta i književnosti te kazališnih praktičara.
Foto: HNK Osijek