Šampionski projekti Suncokreta: Izuzetna kreativnost i predanost koja inspirira

klubselo.hr

Među najprivlačnije projekte svrstala se Plemićka ruta Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije, a slijedi ju Etno selo Karanac,  AURA proizvodi iz Buzeta, te Centar dr. Rudolfa Steinera iz Međimurske županije, koji je čak dvostruki šampion. Ovi projekti su prepoznati zbog svoje inovativnosti, održivosti i doprinosa lokalnom gospodarstvu.

Sinoć je (17. siječnja) u Vukovaru održana dodjela prestižne nagrade SUNCOKRET ruralnog turizma – The Sunflower Award. Ova nagrada okupila je najbolje projekte, inicijative i pojedince iz područja ruralnog turizma iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Nagrada je posvećena promicanju izvrsnosti i inovacija u ruralnom turizmu, te je priznanje onima koji svojim radom unapređuju turističku ponudu, čuvaju autentičnost ruralnih krajeva i promiču održivi razvoj i očuvanje kulturne i prirodne baštine.

Na dodjeli je predstavljen čak 181 inspirativni turistički projekt, a dobitnici dolaze iz različitih dijelova Hrvatske, što još jednom potvrđuje bogatstvo i raznolikost ruralne ponude.

 „SUNCOKRET ruralnog turizma pokazuje koliko je važno prepoznati trud i posvećenost onih koji čuvaju i razvijaju naše ruralne krajeve. Ove godine svjedočili smo izuzetnoj kreativnosti i predanosti koja nas je iznimno inspirirala“, istaknula je Dijana Katica, utemeljiteljica i direktorica projekta.

Veliki pobjednici večeri u Vukovar su došli iz svih krajeva Hrvatske i šire. Šampionskom titulom okitili su se:  Plemićka ruta Turističke zajednice Virovitičko-podravske županijeEtno selo Karanac u Općini Kneževi vinogradi, AURA proizvodi iz Buzeta, te Centar dr. Rudolfa Steinera iz Međimurske županije. Još jedna šampionska titula otišla je u ruke ustanovi Centar dr. Rudolfa Steinera u kategoriji Pametne ruralne zajednice.

Dr.sc. Radoslav Bobanić iz Polače osvojio je nagradu dr.sc. Eduard Kušen za poseban doprinos razvoju i promidžbi ruralnog turizma. Zlatne povelje su dodijeljene u različitim kategorijama, uključujući Vinariju Zajec iz IlokaOPG Didini vrtovi iz Pakoštana, Holiday home Mali medo i Kuću za odmor Kraljica šume – Divjake log home iz Skrada u Primorsko-goranskoj županiji. 

U kategoriji Tradicijska gastronomija zlatnu povelju dobili su Proizvodi zadarskih Benediktinki Smilić iz Zadarske županije, restoran “Purga” obrta Kajda iz Zlatar Bistrice u Krapinsko-zagorskoj županiji te Zlatne gorice iz Varaždina

Zlatnu povelju u kategoriji Vinski turizam osvojila je Vinarija Kast iz Iloka. U kategoriji Aktivni turistički sadržaji u ruralnom prostoru zlatnu povelju dobio je Muzej Betinske drevne brodogradnje iz Šibensko-kninske županije, a u istoj kategoriji zlato je osvojila i manifestacija Škraping u organizaciji Turističke zajednice Općine Tkon iz Zadarske županije

U kategoriji Nositelji zaštićenih i marketinških oznaka zlatna povelja otišla je u ruke imanju Sin ravnice za uzgoj crne slavonske svinje i slavonsko srijemskog podolca, a zlatom se okitio i  Posjetiteljski centar “Podzemni grad Paklenica”. 

Na dodjeli su također bili prisutni ministar turizma Tonči Glavina i ministrica zaštite okoliša Marija Vučković, te Sunčana Glavak izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednica Odbora za poljoprivredu.  

“Ova nagrada dodatno potiče izvrsnost ruralnog turizma i pridonosi očuvanju tradicije, kulturne baštine i prirodnih ljepota. Ruralni turizam nije samo nadogradnja naše turističke ponude, već i ključni element u stvaranju održivog, cjelogodišnjeg turizma jer ima izniman doprinos u jačanju gospodarstva kao mehanizam za otvaranje novih radnih mjesta, ali i zadržavanje stanovništva, a posebice mladih”, istaknuo je ministar Glavina

Podijelite ovaj članak