Peti je grad po veličini u Mađarskoj, smješten na obroncima planine Mecsek, a i u njegovoj okolici se ima što posjetiti, vidjeti, doživjeti i okusiti. Dok automobilom iz Osijeka do mađarskog Pečuha treba otprilike sat i pol vožnje, Zagrepčanima je na tri i pol sata. Idealno za provesti dan na mađarskom jugu.
Ovaj dragulj na jugu Mađarske privlači brojne posjetitelje iz cijeloga svijeta. Nitko ovdje neće ostati uskraćen, ni ljubitelji umjetnosti, ni sladokusci, niti vinoljupci, a ni putnici namjernici. Šarena pročelja u središtu grada izgledaju poput bombonjere, a na svakom koraku otkrit ćete nešto novo.
Pečuh je i grad s preko 34 tisuće studenata koji pohađaju jedno od najstarijih sveučilišta Srednje Europe. Ovaj mađarski dragulj okitio se i UNESCO-ovom nagradom ‘Grada mira’ 1998. godine zbog promicanja manjinskih kultura.
Laganu šetnju možete započeti ispred katedrale Svetog Petra i Pavla, monumentalne građevine s četiri visoka tornja koji dominiraju gradskim horizontom. Tijekom ljetnih vrućina ispod nje se možete ‘sakriti’ u debeloj hladovini parka. Od tuda možete krenuti u istraživanje labirinta uličica punih muzeja, galerija, terasa… Život ovdje pulsira, fino, lagano, bez stresa.
U tom kolopletu ulica možete posjetiti, za ovaj grad, popularni Zsolnyi muzej, posvećen poznatoj tvornici keramike i porculana koju je osnovala obitelj Zsolnayi sredinom 19. stoljeća. U njoj su izumljene mnoge stvari koje su je učinile prepoznatljivom, poput pirogranita koji se počeo učestalo koristiti u građevini toga doba i sastavni je dio secesijskih pročelja. Izumljena je tu i tehnika eozin koja predmetima daje poseban sjaj. Sam postupak je i danas tajna.
U blizini je i Muzej Csontvary, posvećen slavnom mađarskom slikaru Tivadaru Csontvary Kosztki kojega su zvali i ‘usamljeni div’. Najpoznatije djelo mu je ‘Usamljeni cedar’ koje se nalazi u ovom muzeju.
Na samo nekoliko koraka ili doslovno tri, četiri minute pješice možete se spustiti do samog srca starog grada i središnjeg trga Istvana Szechenyia. Njime dominira džamija Gazi Kasim-paše koja danas služi kao katolička crkva Blažene Djevice Marije. Riječ je o najbolje očuvanom primjerku islamske arhitekture u Mađarskoj.
Iz gradskog središta u različitim smjerovima vodi 12 ulica. Najpoznatija je ona Kiraly. Puna je pješaka. Ovdje nema prometa. Samo šarmantni restorani, mali kafići, terase s tendama. Tu se ‘sakrila’ i slastičarnica Caflisch koja je otvorena još davne 1789. godine.
Ljubitelji prirode bit će oduševljeni Parkom Tettye, zelenom oazom u blizini centra grada. Park nudi brojne pješačke staze, prekrasne vidikovce i ruševine starih rimskih građevina.
Ako ste za avanturu, uspnite se na brdo Mecsek, koje pruža spektakularan pogled na grad i okolne krajolike.