Grad na Dravi, gdje se stoljeća miješaju u povijesti, sportu i kulturi, dom je jednog od najinspirativnijih sportaša u Hrvatskoj – Marina Županovića. Iza imena toga Osječanina ne krije se samo sportski talent, već i priča o čovjeku koji se suočio s nepremostivim zaprekama, a ipak je uspio izgraditi život pun uspjeha, emocija i strasti.
Još kao dijete, Marin je pokazivao sportski talent i neodoljivu strast prema natjecanju. Prvi koraci u sportu vodili su ga na nogometne travnjake, no njegova želja za adrenalinom i brzinom ubrzo ga je odvela na motociklističke staze. U svijetu moto utrka Marin se dokazao kao pravi majstor, postavši prvak države i ostvarivši rezultate koji su zauvijek upisani u povijest hrvatskog motociklizma.


Nesreća i nov početak
Nažalost, njegova motociklistička karijera naglo je prekinuta nakon nesreće na treningu koja ga je prikovala za invalidska kolica.
Marin se prisjeća: “Na početku je bilo strašno. Nisi svjestan koliko teži svijet može postati kad ti odjednom oduzmu dijelove tvojih snova. Ali nisam htio da ta nesreća definira tko sam.”
Umjesto prepuštanja letargiji i depresivnom životu, Marin je odlučio nastaviti živjeti punim plućima i dokazati da invaliditet nije prepreka za ostvarenje snova.
Svoju je energiju usmjerio u poduzetništvo. Godinama je vodio uspješan kafić u središtu Osijeka, a kasnije se okušao u ugostiteljstvu na moru, gdje je otvorio restoran koji je brzo stekao popularnost.
Unatoč brojnim obvezama, Marin je uvijek naglašavao da mu je obitelj na prvom mjestu.
Potpora supruge, rodbine i prijatelja bila mu je ključna u svakom koraku.
“Nema te boli koju podrška najbližih ne može ublažiti“, često kaže Marin.
Povratak sportu: Paraatletika i novi izazovi
No, Marinov sportski duh nije mirovao. Nakon godina rehabilitacije i prilagodbe, pronašao je novi izazov u paraatletici – i to u jednoj od najzahtjevnijih disciplina, bacanju koplja. Riječ je o sportu koji zahtijeva iznimnu tehniku, fizičku snagu i predanost, no Marin je i ovdje pokazao kako se trud isplati.
“Svaki zlatni trenutak je samo vrh ledenjaka kojeg čine sati treninga i nebrojene žrtve”, kaže Marin prisjećajući se svojih brojnih pobjeda.

Za osječki Atletski klub Slavonija-Žito Marin nastupa već nekoliko godina i iza sebe ima niz impresivnih rezultata: višestruki je prvak Hrvatske, osvajač međunarodnih medalja, hrvatski rekorder a prošle je godine osvojio 6. mjesto na Svjetskom prvenstvu u Japanu.
Ostvario je i normu za Paraolimpijske igre, no zbog ograničenog broja mjesta nije nastupio.
Sada s još većim žarom trenira i priprema se za Paraolimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine, a svoje znanje usavršava uz pomoć svog trenera Zorana Tadića, bivšeg desetobojca, te grčkog višestrukog olimpijskog i svjetskog pobjednika Manolisa Stefanoudakisa. Marin ima veliku podršku kluba, grada i županije.
Šaranski ribolov- strast koja ne poznaje granice
Iako je paraatletika postala značajan dio Marinovog života, njegova najveća strast oduvijek je bio šaranski ribolov kojim se počeo baviti još kao i dijete a kojem se, nakon nekoliko stanki, vratio 2006.godine. Marin je sponzorirani ribolovac prestižne engleske tvrtke Korda i član tima Korda Hrvatska. Njegova strast prema ribolovu ne poznaje granice – svaki slobodan trenutak provodi uz jezera i rijeke, strpljivo čekajući svoj ulov i uživajući u tišini. “Ribolov mi je često kao meditacija, omogućava mi da razmišljam o životu i sanjarim o budućnosti”, kaže Marin.
Premda Marin ribolov smatra hobijem i načinom na koji pronalazi ravnotežu u životu, ni tu ne manjka uspjeha. Njegovi ulovi često teže više od 20 kilograma, a najviše uživa loviti šarane. No, zavidni su i primjerci amura te drugih vrsta koje ulovi, pokazujući time svoju vještinu i strast prema ribolovu.

Invaliditet kao prilika za novi početak
Marin se također rado odaziva brojnim humanitarnim akcijama, a 2023. godine pridružio se najvećem trkačkom događaju na svijetu čiji je cilj pronaći lijek za ozljede leđne moždine – Wings for Life World Run u Zadru. Unatoč brojnim usponima, uz podršku svojih lega iz Osijeka, Marin je uspješno stigao do cilja.
Svojim primjerom, Marin dokazuje kako invaliditet ne mora biti kraj života, već prilika za novi početak. „Uz volju, trud i podršku obitelji nema prepreke koju ne možemo savladati“, smatra taj hrabri 46-godišnjak koji je polovicu svog života proveo u invalidskim kolicima.
Bez obzira gdje ga vidite – na atletskim borilištima, uz obalu rijeke s ribolovnim štapom ili u krugu obitelji – Marin zrači energijom koja nadilazi sve prepreke. Zahvaljujući njemu, Osijek je danas grad koji se uzdiže iznad drugih, obogaćen sportašem, poduzetnikom, i ribolovcem – čovjekom čija je snaga pronašla smisao u invaliditetu i uzvisila ga.





