Kraj sezone pošumljavanja: Šumoborci u tri godine posadili čak 178.000 stabala

Šumoborci završili treću sezonu pošumljavanja i u 3 godine u Hrvatskoj posadili čak 178,000 stabala, u najvećoj mjeri hrasta. U 115 akcija pošumljavanja do sada je sudjelovalo gotovo 10,000 volontera Šumoboraca.

Završila je posljednja ovogodišnja, a ukupno 115. po recu akcija pošumljavanja u projektu CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnom programu Šumoborci kojega već treću godinu zaredom organiziraju Savez izviđača Hrvatske, agencija HEARTH i Hrvatske šume u suradnji s partnerima.

Projekt je pokrenut krajem 2021. godine s ciljem obnove šumskih područja koja su stradala direktnim ili indirektnim djelovanjem klimatskih promjena poput vjetroloma i vjetroizvala izazvanih olujnim nevremenima, sušenjem i propadanjem radi djelovanja raznih nametnika i štetnika i drugih nepogoda koja su uzrokovala propadanje tisuća hektara šumskih površina.

Odabir lokacija, priprema terena za pošumljavanje, odabir prikladnih vrsti sadnica i stručna pomoć te nadzor akcija pošumljavanja provode se u suradnji sa stručnjacima Hrvatskih šuma kojima je ovakva pomoć dobrodošla, posebno iz razloga jer se promjenom klime i sve češćim pojavama klimatskih ekstrema povećava i količina oštećenih stabala i šumske sastojine u Hrvatskoj.

Ovakve volonterske akcije, opisuje u svojem priopćenju Savez izviđača Hrvatske, odlična su prilika za uključivanje i osvještavanje tisuća mladih, ali i onih starijih koji većinom nemaju iskustva ili prilike posaditi svoja stabla te na ovaj način ujedno i pomoći prirodi i steći nova iskustva u zaštiti okoliša. Stoga ne čudi da se broj volontera, tzv. Šumoboraca do sada popeo na gotovo 10,000.

Konkretno, predstavnici Saveza izviđača Hrvatske i kreativne agencije HEARTH, kao glavni organizatori, zaduženi su za cjelokupnu organizaciju volonterskih akcija te uključivanje i edukaciju volontera koji u akcijama sudjeluju. Bitno je da sve bude dobro organizirano, da nikome na akciji ništa ne nedostaje te da volonteri imaju jasne upute i zadatke što se i kako radi, a posebice da razumiju svrhu i ciljeve ovakvih aktivnosti s kojima se mogu jednostavno poistovjetiti.

‘Izuzetno nam je drago da nam se pridružuje toliki broj volontera, pogotovo mladih, ali i puno zaposlenika partnera. Provesti dan u prirodi, posaditi svoja stabla, učiniti nešto dobro za okoliš, a pritom nešto i naučiti očito je dobra formula zašto su ovakve akcije toliko posjećene i zašto nam se priključuje svake godine sve veći broj ljudi. Na nama je odgovornost za ovaj planet i za našu prirodu pa stoga i ovakve akcije pružaju šansu i priliku mnogima da se uključe. Ljudi po prirodi uopće nisu niti inertni niti nezainteresirani, samo im treba pružiti okvir, smisao i dobru organizaciju i onda se jako puno toga može.’, zaključuje Dan Špicer, glavni koordinator projekta CO2MPENSATING BY PLANTING.

Najintenzivnija godina

Kako ističu organizatori, ova godina bila je do sada najintenzivnija. U dva godišnja ciklusa pošumljavanja – proljetnom i jesenskom, održano je čak 37 akcija pošumljavanja s oko 3,400 volontera Šumoboraca i posađenih 53,000 stabala, u najvećoj mjeri hrasta lužnjaka.

Do sada se u projekt uključilo više od 40 partnerskih škola i 35 kompanija. Neke škole u akcijama pošumljavanja sudjeluju i po više puta godišnje jer organizatori za njih i volontere osiguravaju besplatno cjelokupnu aktivnost.

Projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i program Šumoborci, trenutno je, uz sestrinski projekt Boranka, najveći volonterski program pošumljavanja u Hrvatskoj. Organiziraju ga Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija HEARTH, prva hrvatska i regionalna agencija za društveno odgovorno poslovanje, u suradnji s brojnim suradnicima i partnerima. U 3 godine provedbe, u akcijama pošumljavanja širom Hrvatske, sudjelovalo je oko 9,900 volontera Šumoboraca koji su posadili više od 178,000 novih stabala, u najvećoj mjeri hrasta. U projektu se pošumljavaju područja u kojima je došlo do oštećenja ili propadanja šumskih sastojina zbog utjecaja klimatskih promjena i vremenskih ekstrema.

Projekt se nastavlja i iduće godine, a u planu je širenje akcija na sve hrvatske regije, pogotovo tamo gdje je potrebna pomoć i ljudska ruka u obnovi šuma.

(Foto: Savez izviđača Hrvatske)

Podijelite ovaj članak